HTML

építésznotesz

Minden, amivel az építész a munkája során találkozik, és amit műszaki ellenőri szemmel meglát. Jó megoldások és hibák, hasznos és tanúságos dolgok. Amiből valaki már tanult, amiből mások is tanulhatnak. Meg egy kis humor, talán.

Honlapajánló

Blogajánló

Friss topikok

Naptár

2009
<<  >>
jan feb már ápr
máj jún júl aug
sze okt nov dec

Címkék

ablak (4) ablaktok (1) agyag (1) ajtó (1) árajánlat (1) átalakítás (1) attikafal (1) baleset (1) beázás (1) befektetés (1) belsőépítész (1) belsőépítészet (1) betonacél (1) betonvas (1) csapadékvíz (1) design (1) díjmentes (1) díszítés (1) doboz (1) drága (3) dryvit (1) elegáns (1) előtető (2) energiaital (1) építés (1) építész (3) építészet (1) eresz (1) ereszcsatorna (2) erkély (1) eső (3) esővíz (1) felelős (1) felújítás (2) fémlemez (1) festék (1) fólia (1) fordítva (1) geotechnika (1) hangulat (1) harmatpont (2) (3) hőhíd (2) hőkamera (1) homlokzatfelújítás (1) hőmozgás (1) hőszigetelés (4) hőszigetelő üveg (1) jég (1) kiscelli (1) kivitelezés (2) kivitelező (6) kiviteli terv (1) költségvetés (1) kontaktkorrózió (1) konzol (1) közös képviselő (1) küszöb (1) lábazat (2) lakók (1) lámpa (1) lapostető (2) légzárás (1) lépcső (1) lépcsőház (1) marketing (1) megoldás (1) moha (1) műszaki ellenőr (8) művezetés (1) nedvesség (5) nedves fal (1) nyílászáró (1) olvadás (1) oték (2) padlásfödém (1) padlóösszefolyó (1) palafedés (1) pályázat (1) pára (3) páralecsapódás (1) penész (4) piac (1) pur hab (1) rétegrend (3) rovar (1) (3) süllyedés (1) szaktanácsadó (1) szerződés (3) szigetelés (2) szivárgó (1) takarítás (1) talajmechanika (1) tanácsadás (2) tél (3) terasz (1) terasztető (3) tervezés (3) tervező (7) tömítés (3) utólagos (2) üveg (1) üzemeltető (1) üzlet (1) vakolat (1) vállalkozó (2) vasbeton (1) versenyeztetés (1) virágoskert (1) vízfolyás (1) vízszigetelés (4) Címkefelhő

Miért folyik víz az ablakból?

2009.11.22. 18:21 ArchiCheck

Sokszor kérdezik meg tőlem, hogy miért nedves a fal az ablaktok mellett, vagy azt, hogy miért "csurog a víz" az ablakból. Az ilyen ablakokról készült hőkamerás felvételeken jól látszik az ablaktok külső oldalán végigfutó, hőhidat mutató színeltérés. A minap sikerült lencsevégre kapnom egy helytelen ablakbeépítést, amin jól látszik az a hiba, ami a fenti jelenségekhez vezet.

Az ablaktok és a falazat közötti rést nem poliuretán habbal tömítették ki, hanem - legalábbis egy részen - normál habarcsot alkalmaztak. Ez azt jelenti, hogy a tok külső oldalán, a tok vastagságával megegyező, kb. 6 cm vastagságban, az ablakot egy olyan szerkezet veszi körül, ami hő- és páratechnikai szempontból, némi közelítéssel egy 6 cm vastag betonfalnak felel meg. Ez a kialakítás egy erősen hőhidas szerkezetet eredményez, ami mellett - az ablakszerkezet és a megkötött habarcs eltérő hőmozgása miatt - rés keletkezik. A résen keresztül, főleg a takaró szerkezetek nem megfelelően kialakított légzárása miatt, légmozgás indul meg. A kifelé haladó levegő által szállított pára a hidegre érve lecsapódik, felgyűlik a szerkezetben, és átnedvesíti a falazatot, és az ablaktokot is, amennyiben az fából készült, mint jelen esetben is. A légrés a tok külső és belső oldali tömítésével (pl. takaróléc alá szorított tömítőmasszával) javítható lenne valamennyire, de ez a megoldás a szerkezet hőhidasságát nem szünteti meg.

Itt még időben voltunk: Műszaki ellenőrzéskor megkértem a kivitelezőt, hogy - mivel az ablakot a rögztőcsavarok megfelelően tartják, - szedje ki az ablaktok rögzítésére használt habarcsot, és az ablaktok körüli rést töltse ki poliuretán habbal (röviden PUR-hab). Kívülről a PUR habot az utólagos falszigetelés kávára befordított eleme határolja, belülről pedig rugalmas tömítőmasszával kell lezárni. A szakszerűen elhelyezett tömítőmassza, a kapcsolódó szerkezetek helyes kialakítása esetén, a belső oldali párazárást is biztosítani tudja.

Szólj hozzá!

Címkék: ablak penész tömítés páralecsapódás pur hab hőhíd műszaki ellenőr ablaktok légzárás vízfolyás nedves fal

Előrelátó felújítás

2009.11.21. 22:44 ArchiCheck

Gyakran előfordul, hogy anyagi okok miatt nincs lehetőség egy épület teljes felújítására. Ilyenkor érdemes átgondolni, hogy vannak-e olyan kapcsolódási pontok az aktuálisan felújításra kerülő épületrész és a későbbiekben felújítandó szerkezetek között, ahol némi előrelátással, de lényegében többletköltség nélkül úgy készíthető elő a későbbi felújítás, hogy annak csatlakozásai, és a kapcsolódó szerkezetek átalakítása ne kerüljön pénzbe.

Ilyen eset például, amikor egy lapostetőt újítanak fel, de tudják, hogy nemsokára aktuális lesz az épület homlokzatának utólagos szigetelése is. Ha ilyenkor a lapostető peremén, vagy az attikán végigfutó fémlemez szegélyt a szokásos módon, néhány cm kilógással készítik el, akkor az utólagos hőszigetelés elhelyezésekor ezt vissza kell bontani, és egy nagyobb, a hőszigetelés vastagságát lefedő szegélyezést elhelyezni, vagy a meglévő fémszegély alá egy második, szélesebb kilógásút kell elhelyezni. Ha azonban a tetőszegély felújításakor már eleve szélesebb, nagyobb kilógású fémlemezt helyeznek el, akkor az utólagos hőszigetelés elhelyezésekor ehhez a szerkezethez nem kell hozzányúlni.

Ugyancsak a homlokzat utólagos hőszigetelésével kapcsolatos a következő példa. Egy társasház felújítása során a tető és az esővíz-elvezetés felújítása mellett a homlokzat egy része utólagos hőszigetelést kapott. Amikor a bádogosok azon a homlokzatrészen kezdtek hozzá a lefolyócsatorna elhelyezéssel, ahol utólagos hőszigetelés most nem készült, észrevettem, hogy a csatornatartó gyűrűt olyan rövid beverőtüskére helyezik el, hogy jövőre, amikorra az utólagos hőszigetelés elkészítését tervezik, el kell majd bontani, és hosszabb szegekkel, vagy dübeles csavarokkal átépíteni. Ezért -mint a kivitelezés műszaki ellenőre, - javasoltam, hogy a csatornát már most olyan hosszú távtartókra helyezzék el, hogy a tervezett hőszigetelés mögötte bizonsággal elférjen.

Az eresznél kicsit furcsán néz ki, hogy miért van távol a faltól a lefolyó.

Lent is szokatlan a csatornába elhelyezett kettős könyök.Az utólagos hőszigetelés elkészülte után azonban minden értelmet nyer.

 

Szólj hozzá!

Címkék: dryvit hőszigetelés utólagos homlokzatfelújítás műszaki ellenőr

süti beállítások módosítása